Pozvánka - Rankovice 2010


První den festivalu, představil Čuňas svůj dokumentární pořad "Cáry starých filmů"
o historii českého undergroundu, který promítnul a také komentoval
1. Cáry starých filmů


V sobotu ráno jako první zahráli z Mariánských Lázní Děti Dr. Nehra
2. Děti Dr. Nehra


Zrušené vystoupení punkové kapely Plesivý fazole na poslední chvíli nahradil nadějný písničkář Syky)
3. Syky


Fík a Indi před vystoupením Mrtvých konipásků - kapela nikdy nezkouší
4. Fík a Indi


Čuňas uvádí soubor J.S.Fialy a Mrtvích konipásků. Letos ve složení J.S. Fiala - recitace, Jiří Fáměra - kytara, Filip Posolda - sax, Indi - bicí, Kolja - okapová roura
5. Mrtví konipásci


Mrtví konipásci - Indi (bývalý bubeník Patologického orchestru města ML)
6. Mrtví konipásci


Filip Posolda + skupina Burgtheater a jejich zhudebněná poezie Vratislava Brabence
7. Burgtheater


Irena Reichlová - Blahobeat
8. Blahobeat


Bývalý zpěvák Beatového družstva Skolov Martin Roh, nyní Blahobeat
9. Martin RohMilan Mejla Jaroš - temně elektronická partička Jiříkovo vidění
10. M.M.Jaroš

Miloš Kraus - Jiříkovo vidění
11. Miloš Kraus

Někteří to prospali
12. Někteří to prospali

Kony a jeho Chomutovská parta Primitiv akustik co nikdy nezkouší
13. Kony a Primitiv akustik

U pivečka v tom vedru bylo dobře
14. pivečko

Milan Erben doprovázel bizarní soubor Nevidím
15. Milan Erben a Nevidím

Nevidím v akci
16. Nevidím v akci

Poslední soubor FFF&HD v nočních hodinách musel hodně přidávat
17. FFF&HD a Michael Hacker

S kapelou FFF&HD vystupoval také německý zpěvák Michael Hacker
18. FFF&HD

Nedělní ráno - v pozadí výčep, který fungoval nonstop
19. Nedělní ráno

TAKŽE ZASE ZA ROK!!!
20. TAKŽE ZASE ZA ROK!!!Fotogalerie:

  1. http://hujerek9.rajce.idnes.cz/RANKOVICE_2010/
  2. http://zkurvenyrajce.rajce.idnes.cz/Rankovice_2010/


Videa:

  1. J.S.FIALA A MRTVÍ KONIPÁSCI
  2. BURGTHEATER
  3. DĚTI DR.NEHRA
  4. JIŘÍKOVO VIDĚNÍ
  5. BLAHOBEAT
  6. PRIMITIV AKUSTIK
  7. NEVIDÍM
  8. FISH FLESH FIELD & HENRY DOLLAR

Pátek od 19:00 hodin byl věnovaný filmu o českém undergroundu.

Komentoval František "Čuňas" Stárek - rodilý Plzeňan, jeden ze zakladatelů undergroundového hnutí a v současnosti pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů. Představil nám svůj pořad "Cáry starejch filmů", který je složen z amatérských prací, cvičení studentů FAMU, ale také profesionálně provedených dokumentů o undergroundu. Většina obrazové dokumentace z dob samizdatu se nezachovala z různých důvodů (např. je zlikvidovala komunistická bezpečnost) a z mnoha z nich zůstala pouze torza. Právě tyhle zbytky shromáždil František Stárek v rámci projektu Ústavu pro studium totalitních režimů nazvaném Historie českého undergroundu.

http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.php?id=2031614&br=&s=1


SOBOTA - předběžné pořadí vystupujících kapel a časový harmonogram:


10:00 DĚTI DR. NEHRA
(Indie - Mariánské Lázně)

Skupina Děti dr. Nehra vznikla roku 1996, aby se po několika drobných personálních změnách, pár desítkách odehraných koncertů a albu nazvaném "Neuděláš nic" její členové v roce 1998 rozutekli za svými hudebními projekty. Od roku 2009 však kapela, s novým repertoárem, začala opět vystupovat.

http://bandzone.cz/detidrnehra

VIDEOKLIP


11:30 Syky písničkář
(Alternative-folk / Mariánské Lázně)

Hudební počátky se datují k roku 2007, když si pořídil svou první el. kytaru. Syky si udržuje image folk-alernative kytaristy a zpěváka.

http://bandzone.cz/sykypisnickar

VIDEOKLIP


13:00 JIŘÍ SVINĚ FIALA A MRTVÍ KONIPÁSCI
(Underground - Praha, Koloveč, Teplá …?)

Šílený výtvarník a básník J. S. Fiala, který působil jako zpěvák v kapelách Patologický orchestr města Mariánské Lázně, Litinovej Pepa and Průmyslovej plyn a The Quas i Modo Bells. Jeho velice temnou poezii bude doprovázet sdružení s osobností, které nemusejí zkoušet, a proto se scházejí jenom na jevišti.

http://vokno.cunas.cz/fotoalbum/album1/page_01.htm


14:00 BURGTHEATER
(Underground - Plzeň)

Vznikli v roce 2006 s jasným programovým zaměřením, a to: zhudebnění příběhů Vratislava Brabence (s jeho laskavým svolením). V Burgtheatru tak došlo v podstatě na navázání hudební spolupráce, jež započala již v roce 1977 /The Úžas - The Suřík/...


15:30 BLAHOBEAT - ex Beatové družstvo Sokolov
(Underground - Sokolov)

Tato skupina existuje od roku 2006, nicméně jejich historie začíná koncem 80. let ve složení Martin Roh (zpěv), Miroslav Balatka (basová kytara), Oldřich Podroužek (sax), Zdeněk Povolný (bicí) a Petr Tomášek (kytara) pod názvem BEATOVÉ DRUŽSTVO SOKOLOV.
Začátkem 90. let vydává skupina dvě kazetová alba a SP. Hudbu BEATOVÉHO DRUŽSTAVA SOLKOLOV lze charakterizovat jako klasický český underground, slušně zahraný a (obzvláště co se atmosféry textů týče), velmi vydařený. Koncem 90. let následoval rozpad skupiny.
V pozměněné sestavě skupina pokračuje do roku 2001 bez saxofonu pod názvem TATAR & BULHAR, kde nahrazuje zpěváka Martina Roha zpěvačka Marina Černá. V roce 2005 se dává dohromady původní zpěvák Martin Roh s některými bývalými členy skupin BDS a Blahostroj a zakládají skupinu BLAHOBEAT.
Současná sestava je Martin Roh (zpěv), František Kreysa (sax), Irena Reichlová (bicí), Jirka Konečný (kytara) a Míra Balatka (bas. kytara)

MP3 - ukázka skladby

VIDEOKLIP


17:00 JIŘÍKOVO VIDĚNÍ
(Electro underground - Praha)

Jiříkovo vidění vzniklo v první půli roku 1996, původně jako improvizační odnož lokálně proslulé skupiny Jinovatka.
Jejich neradostné, temné skladby, které tak nemají na růžích ustláno, zato však mají rozhodně daleko k růžovým brýlím, šťastné současnosti a optimistickým zítřkům.
Od samotného počátku je jasné, že ačkoliv se pohybují plus mínus na undergroundové scéně, s klasickým českým "plastikovským" pojetím nemají mnoho společného (když už, pak budou spíše pochopitelní pro posluchače DG307).
Výrazná účast elektronických rytmů i samplovaných zvuků a ruchů logicky navozuje inspirační spojení s EGM typu Front Line Assembly, ale i post punkovým obdobím The Cure. Temné plochy zkreslených kytar s melodickými houslemi a ledově tepajícími elektronickými smyčkami, které ale podporují a zdůrazňují klasické bicí.
Slovo "nálada" tu hraje nemalou roli, ale všeobecně je cítit snaha posluchače zastavit a přimět ho soustředit se.
Jiříkovo vidění vystoupilo na soutěžní přehlídce Malá Alternativa, na dvou ročnících festivalu Lipnice, Prostřední Vydří (Magor fest), UNDERGROUNDU Pelhřimov, Babího léta v Bohnicích, Rocku pro zelený tulipán, Drop - In, atd.

http://www.jirikovovideni.cz/

VIDEOKLIP


18:30 PRIMITIV AKUSTIK
(Funk-grunge - Chomutov)

Kapela navazující na dlouholetou a skvělou tradici undergroundové party Plus naši.

http://bandzone.cz/primitivakustik

VIDEOKLIP


20:00 NEVIDIM
(Underground pro otrlé - Praha, Pelhřimov)

Hudební nevázaností a syrovou poetičností navazuje na Aktuál nebo stará "Dégéčka". Její počátky byly především přehlídkou absurdních nápadů. Nevidím dlouho nejenže vůbec nevystoupili, neměli dokonce žádný repertoár, ani nevlastnili nástroje. Mezi dodnes památné performance patřily tzv. křty jejich prvních alb, při nichž bylo několik málo exemplářů vhazováno do publika jako sběratelská lahůdka. Uvnitř krabičky však byl jen booklet a prázdné CDR...

VIDEOKLIP


21:30 FISH FLESH FIELD & HENRY DOLLAR
(Psychedelic music - K. Vary)

Skupina odehrála svůj první koncert v červenci 1993. Impulsem bylo setkání Jindry Tolara a Michaela Hackera z Bayreuthu. Jindra Tolar měl za sebou tříletou existenci v bizarním sdružení Žába s peněženkou na zádech a právě působil v plzeňském Ložisku, které se blížilo ke svému konci. Vzájemná souhra v kytarové hře měla za následek vznik kapely. Přidali se osvědčení spoluhráči ze Žáby Stanislav Rybář a Karel Maso Koštejn. Odkazům do oblastí jazzu, psychedelie nebo hutného bigbítu dodával konečnou podobu zpěvák Michael, obohacující skladby myšlenkovými poselstvími a sociálně-psychologickými komentáři i pódiovou prezentací ve formě hraných mikropříběhů. V sestavě se zanedlouho objevil také saxofonista Ruda Rigo. Dalším prvkem zamýšleného konceptu vyjádřeného podtitulem ´spontanno performing art´ bylo v začátcích používání diapozitivů, od počátku je jedním ze znaků vystoupení prostor pro improvizaci. Improvizace a jamování zůstává důležitou součástí dodnes. FFF odehráli na české i německé straně řadu koncertů, v roce 1998 se tato sestava rozpadla (odchod saxofonisty a zpěváka). Zbylá čtveřice se po čase spojila s Jimem Solanem, Američanem žijícím tehdy v Karlových Varech; výrazově naprosto odlišný typ zpěváka s jiným přístupem i hudebním směřováním, zhutnění zvuku. V současné době FFF & Henry Dollar vystupuje s Michelem Hackerem i bez něj.

http://web.me.com/jtolar/Site/v%C3%ADtejte.html

VIDEOKLIP

VIDEOKLIP 2
Dále Kašparovo žonglérské vystoupení všeho druhu
http://www.youtube.com/user/kaspar8#p/a/u/2/TDv10wLK3K8


Vstupné bylo dobrovolné!!!